Otvorena Arhitektura

Održivost

Stambene zadruge osim načela solidarnosti i ravnopravnosti podržavaju i promoviraju brigu za zajednicu i okoliš što uključuje i upotrebu ‘’zelenih’’ tj. ‘’održivih’’ praksi u izgradnji i pri korištenju svojih stambenih zgrada. Održiva gradnja fokusira se na lokalnu zajednicu i njezin razvoj uzimajući u obzir društvenu, ekonomsku i ekološku komponentu održivosti. Za razliku od konvencionalne gradnje koja je odgovorna za čak do 40% ukupnih CO2 emisija te proizvodnju velikih količina otpada, održiva gradnja koristi reciklirane i prirodne materijale za čiju proizvodnju je potrebno daleko manje energije i koji se po mogućnosti proizvode lokalno kako bi se smanjila energija potrebna za prijevoz do gradilišta. Konvencionalna gradnja podređena je tržišnoj logici akumulacije profita dok održiva gradnja efikasnim korištenjem prirodnih resursa potiče razvoj lokalne proizvodnje, revitalizaciju ekonomski slabije razvijenih regija te očuvanje tradicionalnih i razvoj novih zanata.
U skladu s navedenim stambene zadruge promiču korištenje inovativnih sistema građenja s prirodnim i ostalim ekološki prihvatljivim materijalima. Upotrebom sistema križno lamelirane ili modularne drvene konstrukcije te izolacijskih materijala poput konoplje, slame, celuloze, ovčje vune i sl. smanjuje se negativan utjecaj gradnje na okoliš te doprinosi stvaranju zdravog životnog prostora.

Drugi bitan element ekološke održivosti je efikasno korištenje obnovljivih izvora energije. Potrebe zgrade za grijanjem, hlađenjem i električnom energijom podmiruju se kroz vlastitu proizvodnju putem fotonaponskih ćelija, solarnih panela i po mogućnosti geotermalnih bušotina. Zgrada funkcionira kao samostalna energetska jedinica koja za razliku od konvencionalne stambene zgrade viškove proizvedene električne energije može plasirati u opskrbnu mrežu i tako generirati dodatne prihode. Visokom energetskom učinkovitošću zgrade koja se postiže kvalitetnom toplinskom izolacijom vanjskog omotača zgrade, uravnoteženom ventilacijom i kvalitetnim sustavom grijanja putem dizalica topline te proizvodnjom vlastite energije, smanjuju se troškovi korištenja zgrade, ali i pozitivno utječe na ukupno smanjenje ekološkog otiska.