Otvorena Arhitektura

Financiranje

Izuzimanjem cijene zemljišta i komunalnih doprinosa (koje osigurava jedinica lokalne samouprave) te profita posrednika, omogućuje se do 30% niža cijena gradnje stambene zgrade u odnosu na cijenu na tržištu.

Inicijalna sredstva za gradnju stambene zgrade osiguravaju sami zadrugari putem vlastitih članskih uloga dok se ostatak investicije financira putem kratkoročnih i dugoročnih kredita. Kako je stambena zadruga taj subjekt koji se financijski zadužuje, omogućuje se da sami članovi zadruge ne moraju biti kreditno sposobni po kriterijima komercijalnih banaka. Zadruga razradom svojih kontrolnih mehanizama procjenjuje financijske kapacite članova i njihovu mogućnost ravnopravnog sudjelovanja u podmirivanju financijskih obaveza zadruge. Kako bi se dodatno povećala priuštivost stanovanja, kod nekih projekata postoji mogućnost da se dio investicije financira i putem drugih izvora kao što su donacije, grantovi, crowdfunding kampanje i sl.

Mogući izvori financiranja:
– Vlastita sredstva – članski ulozi zadrugara
– Komercijalne i razvojne banke
– Nepovratna sredstva – grantovi, donacije, EU fondovi, državne subvencije
– Crowdfunding kampanje
– Razni investicijski i financijski fondovi (mirovinski i sl.)

Po završetku izgradnje stambene zgrade, odnosno po useljenju, Zadrugari započinju s plaćanjem mjesečnog najma putem kojeg se servisiraju tekuće financijske obaveze Zadruge. Kako bi se osigurala priuštivost stanovanja iznos mjesečnog najma ne smije prelaziti 30% prosječnih mjesečnih primanja zadrugara. Nakon otplate kredita iznos mjesečnog najma umanjuje se za udio namijenjen za kredit.

Sredstva prikupljena od mjesečnog najma koriste se za:
– Otplatu kredita i ostalih zajmova
– Trošak režija i pričuve za održavanje i vođenje zgrade
– Doprinos za fond solidarnosti (koristi se u slučaju da netko od članova zbog opravdanih razloga
određeno vrijeme ne može plaćati stanarinu)
– Doprinos za osnivanje i razvoj novih stambenih zadruga